fbpx

Jak si udržet motivaci?

To, že je motivace alfou a omegou v učení se jazykům, je stará pravda. Ještě větší pravdou ale je, že je velice těžké si motivaci udržet. Často slýchávám od svých studentů, že už jsou na učení staří, mají špatnou paměť, už jsou dlouho ze školy…zkrátka a dobře, že není možné, aby byli v němčině úspěšní. Vždy se jim snažím vysvětlit, že je to pouze o tom, jak si to nastavíme v hlavě a především, proč to všechno děláme.

Když jsem začínala učit, dělala jsem jako každý začínající učitel mnoho chyb. A protože musím mít od přírody všechno perfektní, každá drobná chyba mě dokázala naprosto demotivovat. Chtěla jsem učení vzdát a začít někde jinde, ale pak jsem si řekla DOST! Od té chvíle jsem začala brát své chyby jako zkušenosti, které mě posouvají dál. S odstupem času si říkám, že jsem kolikrát vyšilovala zbytečně, že jsem prostě jen chtěla být až příliš dokonalá. Ale díky všem těm zkušenostem teď jsem, kde jsem. A co tím chci říct? Každá krize, každé zaškobrtnutí má svůj význam a je třeba ho brát pozitivně. Jak v životě, tak při učení se něčemu novému.

A jak si tedy motivaci udržet?

  • Nastavte si motivaci správně – než přijmu nového studenta, vždy se ho zeptám na jeho motivaci, jeho PROČ. A kdykoliv od něj slyším pouhé „chci se domluvit na dovolené“, „chci si umět objednat v restauraci“ apod., vím, že to nedopadne dobře. Správně nastavená motivace je silný impuls, něco, po čem opravdu toužíte, s vědomím toho, že bude trvat nějakou dobu, než se toho doberete. Musí být tak silná, že vám pomůže překonat každou krizi. I tolik propíraná „slabá vůle“ je odrazem špatně nastavené motivace, ne přirozeností člověka.
  • Neočekávejte, že vás namotivuje učitel – žádný učitel na světě toto nedokáže sám, potřebuje k tomu vás. Očekávat, že za mě někdo vyřeší moji motivaci, je jako očekávat, že za mě někdo vyřeší mou životní situaci. Dobrý učitel vám ukáže cestu, ale vydat se po ní už musíte sami. Jen vy totiž znáte sami sebe nejlíp.
  • Nepřepalte začátek – jasně, polyglot, který umí 20 jazyků během půl roku by asi namítal, ale předpokládejme, že jste normální člověk, který se učí svým tempem. Studium cizích jazyků je prostě běh na dlouhou trať a je dobré s tím dopředu počítat. Zkuste zkrotit počáteční nadšení a nastavte si rozumné tempo, může vám to pomoci vyvarovat se pozdějším krizím.
  • Nepodléhejte panice – někdy to prostě nejde. No a co? Nejsme roboti, máme každý své starosti a je fajn si to přiznat. Že vám někde něco drhne? Nechte to být a soustřeďte se na jiné věci. Ostatní přijde samo.
  • Vytvořte si příjemné prostředí ke studiu – ano, zní to jako hloupost, ale je vědecky dokázáno, že pokud se učíte v příjemném prostředí, dosahujete daleko větších výsledků. Mějte na paměti, že nemusíte, ale chcete. Berte učení jako relax, chvilku jen pro sebe. Uvařte si dobrou kávu, otevřete lahev vína, cokoliv vám udělá dobře a dejte se do toho. Slabá vůle nebude mít šanci 
  • Vytvořte si návyk – a spojte ho s předcházejícím bodem. Každému trvá různou dobu, než si návyk vytvoří, ale dejme tomu, že měsíc by měl stačit. Pravidelnost je klíčová, stačí deset minut, ale každý den. A nevynechávat. Uvidíte, že za měsíc už to bude jako když si dvakrát denně čistíte zuby, protože to je také návyk.

Rada závěrem – pokud už krize přišla, zavřete oči a představte si: Jaké to je, když plynně hovoříte cizím jazykem? Jak se přitom cítíte? Jaké výhody vám to přináší? Klidně si napište i seznam. Ale hlavně vydržte, každá krize jednou skončí a vy budete vítěz 

Vaše Lenka

Sdílejte, pokud se vám článek líbí

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Konzultace zdarma na 15 minut

Po odeslání formuláře budete přesměrování na kalendář, kde si vyberete termín konzultace.