fbpx
es ist nie zu spat_blog

Es ist nie zu spät!

Nikdy není pozdě!

Byly mi asi čtyři roky. Moje starší ségra se učila němčinu a mamka ji zkoušela ze slovíček. Pes, kočka, stůl, židle. Vidím to, jako by to bylo včera. Ta scéna se mi hluboko vepsala do mysli. Takže pes se může říct ještě Hund? Kočka Katze? To chci! Pak jsem si potají mluvila pro sebe takovou svojí dětskou řečí a hrála si na to, že jsem paní učitelka, nebo že volám svým zákazníkům a domlouvám s nimi práci.

Ale co když nejste ten typ, co by se učil jazyky sám od sebe? Co když si říkáte, že co jste nedohnali ve škole, nedoženete nikdy? Nebo že jste snad dokonce moc staří na to, učit se něco nového? Omyl, přátelé. Nikdy není pozdě! Tady je pár tipů…

  • Nadchněte se pro jazyk – najděte si zajímavý zdroj, knihu, video, youtube kanál, filmy. Cokoliv, co vás v daném jazyce bude bavit.
  • Obklopte se jazykem – nejefektivnější je s jazykem usínat i vstávat. Snažte se ve svém okolí popisovat co nejvíce věcí v daném jazyce. Ať už zrovna chystáte snídani, nebo jdete na procházku do lesa. Poslouchejte podcasty, dívejte se na pořady o vaření, čtěte noviny, sledujte dramatické politické diskuze. Vše se počítá!
  • Pište, kreslete, čtěte – psaní upevňuje zapamatování si, protože ruka aktivně tvoří paměťový záznam v mozku. Kreslení vám pomůže při situacích, kdy bude těžké si pro vás zapamatovat slovíčka, souvislosti v časech, rozdíl mezi předložkami, atd. Čtení nahlas taktéž pomáhá k zapamatování si nových informací. Zároveň díky čtení můžete trénovat rétorické schopnosti.

Já osobně mluvím česky, německy, anglicky a francouzsky. A každý další jazyk se mi učil snáz než ten předchozí. Ještě mám v plánu podívat se časem na zoubek španělštině, protože se mi moc líbí zpěvák Alvaro Soler! Hraju na kytaru a chci hrát a zpívat jeho srdceryvné balady. 

Mgr. Jitka Hrdá

Lektorka, překladatelka, tlumočnice, výtvarnice

Sdílejte, pokud se vám článek líbí

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Konzultace zdarma na 15 minut

Po odeslání formuláře budete přesměrování na kalendář, kde si vyberete termín konzultace.